Kalibracja turystycznej mapy rastrowej

Kolejnym etapem w tworzeniu naszej mapy jest kalibracja uprzednio wykonanego pliku graficznego. Kalibracja mapy pozwoli nam na późniejszą jej konwersję na któryś z popularnych formatów map jakie czytają mobilne urządzenia nawigacyjne (w tym również telefony z odpowienim oprogramowaniem).


Kalibracja mapy rastrowej - Poradnik

Nie jest to trudne zadanie, wymaga jednak troszkę czasu i skupienia.

Do wykonania kalibracji potrzebne nam będzie:

• Komputer PC z dostępem do Internetu

• Program OziExplorer na PC w wersji trial

• Podstawowe informacje o kalibrowanej mapie czyli Map Datum (Cykloserver = WGS84) czy odwzorowanie (Cykloserver = UTM)

• Odrobina skupienia

Ponieważ nasz plik graficzny utworzony został z mapy online cykloserver (cykloatlas), potrzebujemy do jego kalibracji współrzędne geograficzne co najmniej czterech punktów (możliwie skrajnych). Zakładam, że OziExplorer już zainstalowaliście na swoich komputerach, więc do dzieła!

a) Podglądamy sobie nasz plik JPG z naszą mapą w dowolnym programie graficznym i ...

b) Obieramy sobie co najmniej cztery (w naszym konkretnym przypadku obraliśmy pięć punktów), możliwie skrajne punkty na naszej mapie, ale takie, które bez trudu zlokalizujemy na mapie online na cykloserwerze. My wybraliśmy wierzchołki wzniesień - są łatwe do odnalezienia i oznaczone "kropką" co zapewni nam później jednoznaczne i precyzyjne określenie tych wybranych miejsc. Na poniższym obrazku pokazany jest nasz plik z mapą, na którym wybraliśmy sobie punkty niezbędne do kalibracji.


kalibracja mapy rastrowej

c) Warto sobie zrobić notatkę (np. na kartce papieru) i wypisać wybrane punkty. W naszym przypadku to:

1) Góra 883 m. n.p.m. w okolicach miejscowości Jaworze

2) Góra Klejowa 579 m. n.p.m. w Pieninach Słowackich

3) Góra Ostry vrch. 898 m. n.p.m. niedaleko miejscowości Obrucne na Słowacji

4) Góra Gródek 668 m. n.p.m. okolice Wysowej

5) Zielona Góra 690 m. n.p.m. - Las Jędrzejów

d) Odnajdujemy teraz te wszystkie punkty na mapie online i klikamy na wybrane przez nas punkty odczytując ich współrzędne.


określanie współrzędnych

e) Uzupełniamy nasze notatki o położenie geograficzne uprzednio wybranych punktów.

f) Uruchamiamy OziExplorera i przystępujemy do kalibracji postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:


kalibracja mapy

kalibracja mapy

kalibracja mapy

W identyczny sposób postępujemy z kolejnymi punktami jakie obraliśmy za "wyznaczniki" do kalibracji naszej mapy rastrowej.


kalibracja mapy

g) Ostatni PUNKT 5 i zapisujemy naszą pracę w postaci pliku z rozszerzeniem *map

h) Teraz mamy już mapę skalibrowaną, prócz pliku graficznego mapa.jpg mamy plik kalibracyjny mapa.map

i) Teraz otwieramy w OziExplorer naszą nową, wykalibrowaną mapę wskazując plik mapa.map (już nie *jpg)


określanie współrzędnych

j) Po chwili otworzy nam się plik z mapą, kontrolnie odszukujemy nasze wybrany punkty i najeżdżając kursorem na nie odczytujemy współrzędne - kontrolując czy się zgadzają z naszymi notatkami

Aby być pewnym naszej kalibracji, a dokładniej mówiąc aby sprawdzić czy po drodze nie popełniliśmy jakiegoś błędu możemy na otworzonej i skalibrowanej mapie nałożyć "siatkę kontrolną" OziExplorera. A robi się to tak jak na poniższym obrazku:


siatka kontrolna Oziexplorer

Proszę zwrócić na parametry "siatki kontrolnej" jeśli wszystko jest OK z naszą skalibrowaną mapą, siatka (kreślona przez OziEksplorer) wygląda tak jak poniżej:


siatka kontrolna Oziexplorer - ustawienia

Jeśli coś poszło nie tak, obraz siatki będzie zdeformowany lub będzie się znajdował poza obszarem naszej mapy, wtedy bierzemy głęboki wdech, potem wydech i jeszcze raz wdech i... wykonujemy całą kalibrację od początku. Warto zwrócić uwagę na parametry kalibrowanej mapy takie jak datum (w naszym przypadku WGS84) czy odwzorowanie (w naszym przypadku UTM).


Tym sposobem mamy już pełnowartościową mapę rastrową w skład której wchodzą dwa pliki, jeden graficzny z rozszerzeniem *jpg a drugi kalibracyjny z rozszerzeniem *.map.

Kompletną mapę składającą się z dwóch plików (*jpg i *.map), którą wykonaliśmy na podstawie edukacyjnych poradników zobaczyć możecie tu: mapa rowerowa Beskidu Sądeckiego i okolic Nowego Sącza

Teraz czas na skonwertowanie tej mapy do formatu przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, ale to już w następnej lekcji: Konwertowanie mapy na format Androzic / Oziexplorer oraz Konwertowanie mapy na format TwoNav.


niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram