Podchełmie, Białowodzka Góra i Zamczysko

Przebieg trasy:
Nowy Sącz - Helena - Lasek Chełmiecki - Klęczany - Chomranice - Podchełmie - Rezerwat Białowodzka góra nad Dunajcem - Zamczysko (607 m.n.p.m.) - Lemiesz - Łazy - Marcinkowice - Rdziostów - Radwany - Szcząb - Górne - Chełmiec - Nowy SączPodchełmie, Białowodzka Góra i Zamczysko na rowerze - Beskid Wyspowy

 

Opis trasy:
Wyjeżdżamy z centrum Nowego Sącza kierując się przez most heleński na Chełmiec. Jedziemy ul. Dunajcową, aż dotrzemy do drogi prowadzącej min. na stawy w Rostowie. Odbijamy na niej w lewo i docieramy (po przejechaniu przejazdu kolejowego) do drogi Nowy Sącz - Marcinkowice. Przecinamy ją i jedziemy prosto w stronę lasu Chełmieckiego aż dotrzemy do szlabanu. Teraz już tylko w górę przez las drogą pseudo asfaltową zmieniającą się w leśną szutrową, która jest zarazem ścieżką przyrodniczo - edukacyjną (zielony szlak PTTK). Opuszczamy lasek Chełmecki (uwaga szlaban) i zjeżdżamy do Klęczan drogą asfaltową. Kierujemy się na Chomranice i tuż przed kościołem w Chomranicach odbijamy w prawo na Podchełmie. Teraz trochę pod górę będzie... aż dotrzemy do skrzyżowania. Tam wpadamy na drogę, która równocześnie jest żółtym szlakiem PTTK i prowadzi na Białowodzką Górę. Docierając do kolejnego skrzyżowania kierujemy się w lewo na zielony szlak PTTK prowadzący do Rezerwatu Białowodzka Góra i na szczyt Zamczysko 607 m n.p.m. Zdobywamy rezerwat i robimy postój na szczycie wychodni skalnej z której rozpościera się przepiękny widok na dolinę Dunajca.

Rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem został utworzony we wschodnich partiach góry W 1961 roku. Na południowym zboczu góry występuje drzewostan dębowo-bukowy. W runie zobaczymy między innymi takie rośliny jak: turzyca orzęsiona, miodunka ćma, przytulia Schultesa, bluszcz pospolity, wiechlina gajowa, konwalia majowa i storczyki. W południowej części rezerwatu pojawia się buczyna karpacka. Występuję tutaj jarząb brekinia i irga czarna - rosliny, które są w Karpatach bardzo rzadkie. Północne stoki pokrywa buczyna karpacka wraz z jodłą jako wariant typowy dla tego regionu.


najpierw Chełm a później Białowodzka Góra i Zamczysko a teraz skałki na szczycie

 

Teraz ostry zjazd najpierw zielonym, a potem czerwonym szlakiem, aż do Lemiesza. Jest stromo, a duże, luźne kamienie skutecznie utrudniają płynny zjazd - trzeba się trochę namordować. Czerwonym szlakiem dojeżdżamy do Marcinkowic. Następnie ponownie pniemy się ku górze do lasku Chełmieckiego. Tym razem las pokonujemy czerwonym szlakiem docierając do Wydartej. Następnie przez Biczyce Górne i Chełmiec powracamy do Nowego Sącza.

 

Pobierz trasę wycieczki w formie śladu GPS:
dla Kamap i Google Map format *.kml
dla innych format *.gpx

 


Trasa rowerowa 818631 - powered by Bikemap 

 

Najedź myszką na wykres wysokości terenu (profil trasy) i przesuwaj wskaźnik od lewej strony wykresu do prawej a zobaczysz, w którym punkcie podróży będzie z górki a w którym pod górkę.

niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram