Złomisty Wierch i Radziejowa

Przebieg trasy:
Nowy Sącz - Gołkowice Dolna - Skrudzina - Gaboń - Przehyba (1175 m.n.p.m.) - Złomisty Wierch (1224 m. n.p.m.) - Przełęcz Długa - Radziejowa (1266 m.n.p.m.) - Przełęcz Żłobki - Roztoka Ryterska - Rytro - Barcice - Nowy Sącz

 


Złomisty Wierch i Radziejowa na rowerze

 

Opis trasy:

Wyjeżdżamy z centrum Nowego Sącza i ulicą Ogrodową, a później przez Tłoki kierujemy się do Biegonic i do Starego Sącza. W Starym Sączu obieramy kierunek Gołkowice (droga krajowa nr 969). W Gołkowicach Dolnych odbijamy w lewo kierując się na Przehybę. Jedziemy przez Skrudzinę i docieramy do miejscowości Gaboń. Jadąc asfaltem, (z którego składa się większa część podjazdu na Przehybę) zauważamy, że droga robi się coraz bardziej stroma . Ostatnie 7-8 km podjazdu mniej wprawionym rowerzystom może dać się we znaki. Po drodze mijają nas kolarze szosowi w pomarańczowych barwach CCC Polkowice, którzy trenują podjazdy górskie. W końcu asfalt się kończy a zaczyna się droga wysypana luźnymi kamieniami wielkości piłki tenisowej. Szosowcy zawracają a my zaczynamy przygodę. Jedzie się po tej drodze fatalnie. Naciskamy pod górę na pedały a kamienie usuwają się spod tylnego koła, które traci przyczepność. Kamienista droga i ukazująca się po lewej wieża przekaźnika oznajmia nam, że schronisko PTTK na Przehybie jest tuż, tuż. Jesteśmy na Przehybie (1175 m. n. p. m.).Tu możemy sobie spokojnie odpocząć, zjeść obiad, a nawet się zdrzemnąć ;-).

Po odpoczynku wsiadamy na rowery i czerwonym szlakiem PTTK kierujemy się na Radziejową. Radziejowa (1266 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, zbudowany z piaskowców. Należy do Korony Gór Polski, Czyli 28 najwyższych szczytów polskich gór, na które prowadzą oznakowane szlaki turystyczne. Jedziemy czerwonym szlakiem beskidzkim , który od schroniska na Przehybie, pokrywa się z czerwonym szlakiem narciarskim. Zdobywamy Złomisty Wierch (1224 m n. p. m.) i docieramy na Przełęcz Długą.


czerwony szlak na Radziejową

 

Tu mamy dwa warianty naszej wyprawy:

Wariant 1.

Jedziemy dalej czerwonym szlakiem pieszym, który rozdziela się od szlaku narciarskiego odbiegającego w prawo. Zaczynamy wspinaczkę na Radziejową. Pierwszy punkt wspinaczki to Mała Radzejowa skąd rozpościerają się piękne widoki. Drugim punktem jest Radziejowa i wieża widokowa. Dzięki tej konstrukcji jesteśmy w stanie zobaczyć rozpościerającą się panoramę 360 stopni. Wieża jest powyżej linii lasu więc nie mamy ograniczeń widokowych (no może prócz pogody i przejrzystości powietrza). Jedziemy dalej czerwonym szlakiem, aż do Przełęczy Żłobki, gdzie szlak czerwony pieszy, łączy się znów z narciarskim.

Wariant 2.

Odbijamy w prawo z czerwonego pieszego szlaku PTTK (prowadzącego dalej na Radziejową) na czerwony szlak narciarski prowadzący do Rytra. Droga prowadzi lekko z góry, co chwila ukazując nam piękne widoki na południowe wzniesienia Pasma Radziejowej i Pieniny. Niebawem docieramy do Przełęczy Żłobki, gdzie nasza trasa narciarska znów łączy się z czerwonym szlakiem pieszym biegnącym z Radziejowej.

Przełęcz Żłobki to miejsce łączenia się czerwonego szlaku (pieszego i narciarskiego) z lokalnym żółtym szlakiem pieszym i niebieskim rowerowym. Wybieramy niebieski szlak rowerowy. Drogę tą łatwo poznać, gdyż została wysypana drobnym i ubitym żwirem. I zaczyna się rajd. Oto jest wynagrodzenie za trudną wspinaczkę na Przehybę i Radziejową. Cały czas niebieskim szlakiem rowerowy prujemy z góry, aż do Roztoki Ryterskiej i do Rytra. W Rytrze skręcamy w lewo na drogę 87 do Nowego Sącza. Po kilku kilometrach skręcamy w prawo na Życzanów i po przejechaniu niewielkiego mostu na Popradzie wskakujemy na czerwony szlak rowerowy. Jedziemy nim aż do Barcic. W Barcicach znów wpadamy na drogę 87, którą już cały czas wracamy do Nowego Sącza.


Przełęcz Długa

 

Pobierz trasę wycieczki w formie śladu GPS:
dla Kamap i Google Map format *.kml
dla innych format *.gpx

 


Trasa rowerowa 1032315 - powered by Bikemap 

 

Najedź myszką na wykres wysokości terenu (profil trasy) i przesuwaj wskaźnik od lewej strony wykresu do prawej a zobaczysz, w którym punkcie podróży będzie z górki a w którym pod górkę.

niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram