Karpacki Szlak Rowerowy - Szlak Główny

Karpacki Szlak Rowerowy:


Odcinek I: Leluchów (przejście graniczne Polska/Słowacja) - Muszyna - Andrzejówka - Żegiestów-Zdrój - Zubrzyk - Piwniczna-Zdrój - Kokuszka - Młodów - Głębokie - Sucha Struga (Rytro) - Życzanów - Wola Krogulecka - Barcice - Żeleźnikowa Wielka - Stary Sącz - Łazy Biegonickie - Nowy Sącz.


Odcinek IIa (wariant Rożnowski): Nowy Sącz - Klimkówka - Jelna - Kawiory - Porąbka - Miłkowa - Przydonica - Bartkowa-Posadowa - Rożnów Roztoka-Brzeziny - Wiatrowice - Tropie (Wytrzyszczka).


Odcinek IIb (wariant Łososiński): Nowy Sącz - Marcinkowice - Chomranice - Podchełmie - Świdnik - Wronowice - Jakubowice - Michalczowa - Łęki - Cisowiec - Witowice Dolne - Wytrzyszczka.

 


Karpacki Szlak Rowerowy

 

Opis trasy:

Karpacki Szlak Rowerowy - to projekt realizowany przez Sądecką Organizację Turystyczną, oficjalnie został otwarty w 2009 roku z udziałem Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz Województwa Małopolskiego i przedstawicieli samorządów powiatu Nowosądeckiego i Gorlickiego. Przy okazji Karpackiego Szlaku Głównego, powstają szlaki łącznikowe: Sądecki Szlak Rowerowy, Wielokulturowy Szlak Rowerowy, Rowerowy Szlak Winny, Szlak Królewski, Transgraniczny i Pogórzański Szlak Rowerowy.


Karpacki Szlak Rowerowy

 

Plany, plany, dofinansowanie z Funduszy Unijnych... Informacje znalezione w sieci (w tym Wikipedia) podają, że długość Karpackiego Szlaku Rowerowego Głównego wynosi 175km. Jego początek to przejście graniczne Polska/Słowacja w Leluchowie. Trasa biegnie przez miejscowości: Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Rożnów, Tropie, Iwkowa, Lipnica Murowana, Niegowić, Biskupice, Wieliczka i kończy się w Krakowie...

Tyle teorii, w praktyce mamy to co w 2009 roku zostało oddane do użytku i dokładnie jest opisane i opublikowane na stronach SOT, czyli:
I.    odcinek od Leluchowa do Nowego Sącza,
II.A odcinek tzw. "Wariant Rożnowski" (z Nowego Sącza przez Rożnów do Wytrzyszczki)
II.B odcinek tzw. "Wariant Łososiński" (z Nowego Sącza przez Łosinę Dolną do Wytrzyszczki)

W Wytrzyszczce szlak się kończy oficjalnym znakiem początku/końca szlaku (patrz oznaczenia szlaków turystycznych). Na mapach topograficznych krakowskiego Compass'u (które uważam za jedne z najlepszych) edycja 2011 również Karpacki Szlak Rowerowy kończy się w Wytrzyszczce (właściwie w Tropiu bo później to tylko przeprawa promowa przez rzekę Dunajec). Owszem, są zaznaczone inne szlaki rowerowe (niebieskie, czerwone i czarne), którymi jak się uprze to dojedzie do Krakowa przez podane w Wikipedii miejscowości, jednak nie jest to kontynuacja czerwono oznakowanego i podpisanego na większości map Karpackiego Szlaku Rowerowego.


Karpacki Szlak Rowerowy

 

W związku z ewidentnym brakiem oznaczeń (zarówno na nowych wydaniach map turystycznych, jak i fizycznych oznaczeń w terenie) nie jechaliśmy dalej. Być może owy szlak jest wytyczony i rzeczywiście prowadzi do Krakowa, jednak jakichkolwiek znaków na to brak. Szkoda, że jako informacje, którym zresztą mamy ufać, podawane są "plany i marzenia" a nie stan faktyczny.
Dlatego w tym artykule zajmiemy się wyłącznie odcinkami z Leluchowa do Nowego Sącza oraz z Nowego Sącza do Wytrzyszczki (czerwone oznaczenie szlaku), uwzględniając tzw. Wariant Łososiński (czarne oznaczenie szlaku).


Karpacki Szlak Rowerowy

 

Całą dokumentację wraz z mapą Karpackiego Szlaku Rowerowego można pobrać ze strony Sądeckiej Organizacji Turystycznej. Rozmieszczenie oznakowania szlaku (tablice informacyjne i drogowskazy) pozostawia wiele do życzenia. Są odcinki na których oznaczenia znajdują się na co drugim słupie (niepotrzebnie) a są rozwidlenia gdzie żywcem przydałaby się informacja o kierunku przebiegu szlaku a takowej nie uświadczymy. No, ale od czego jest GPS i świetne mapy Compass (chwalę bo mięliśmy doświadczenia z innymi mapami tego samego regionu i powiem wam, że w takiej sytuacji lepiej byłoby bez mapy : )).

Nie będę opisywać przebiegu szlaku, gdyż dokładne opisy wraz z mapą znajdują się na stronach Sądeckiej Organizacji Turystycznej, więc zamiast ich powielania, poniżej zamieszczam linki. Dodam tylko od siebie, że trasa jest łatwa i większości prowadzi drogami asfaltowymi, jedyne utrudnienie to część szlaku biegnącego wzdłuż Popradu, który został porwany przez wodę :-) i trzeba trochę po krzakach z rowerem pod pachą zasuwać :-).


Do pobrania:
Mapa Karpackiego Szlaku Rowerowego i szlaków łącznikowych (format pdf - duża rozdzielczość)
Mapa i broszura Karpackiego Szlaku Rowerowego odcinek I (format pdf - duża rozdzielczość)
Mapa i broszura Karpackiego Szlaku Rowerowego odcinek IIa i IIb (format pdf - duża rozdzielczość)Odcinek I (kolor znakowania szlaku czerwony) Karpackiego Szlaku Rowerowego


Pobierz trasę wycieczki do urządzeń GPS:
dla Kamap i Googla Map format *.kml
dla innych format *.gpx

 


Trasa rowerowa 1417580 - powered by Bikemap 

 

Najedź myszką na wykres wysokości terenu (profil trasy) i przesuwaj wskaźnik od lewej strony wykresu do prawej a zobaczysz, w którym punkcie podróży będzie z górki a w którym pod górkę.Odcinek IIa - wariant Rożnowski (kolor znakowania szlaku czerwony) Karpackiego Szlaku Rowerowego


Pobierz trasę wycieczki do urządzeń GPS:
dla Kamap i Googla Map format *.kml
dla innych format *.gpx

 


Trasa rowerowa 1420634 - powered by Bikemap 

 

Najedź myszką na wykres wysokości terenu (profil trasy) i przesuwaj wskaźnik od lewej strony wykresu do prawej a zobaczysz, w którym punkcie podróży będzie z górki a w którym pod górkę.Odcinek IIb - wariant Łososiński (kolor znakowania szlaku czarny) Karpackiego Szlaku Rowerowego (wariant Łososiński)


Pobierz trasę wycieczki do urządzeń GPS:
dla Kamap i Googla Map format *.kml
dla innych format *.gpx

 


Trasa rowerowa 1420699 - powered by Bikemap 

 

Najedź myszką na wykres wysokości terenu (profil trasy) i przesuwaj wskaźnik od lewej strony wykresu do prawej a zobaczysz, w którym punkcie podróży będzie z górki a w którym pod górkę.

niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram