SeeMAP i KaMAP w telefonie jako nawigacja turystyczna GPS

Wymagania: smartfon lub tablet z odbiornikiem GPS, pracujący na systemie Android lub Windows Phone, Mobile, CE.

Dziś przedstawimy kolejną porcję aplikacji turystycznych na smartfony a mianowicie dwie bliźniacze aplikacje SeeMAP i KaMAP. Obie "apki" dostępne są na platformę Android, Windows Phone. Windows CE i Mobile oraz jako aplikacja na PC z Windowsem XP, 7, 8. Różnią się między sobą właściwie kolorem interfejsu.


SeeMAP interfejs użytkownikaKaMAP nawigacja GPS na telefon - interfejs użytkownikaSeeMAP aplikacja turystyczna GPS na telefon www.rowerempogorach.pl

Mapy cyfrowe do SeeMAP i KaMAP to nic innego jak dobrze nam znane mapy turystyczne renomowanych wydawnictw. Aplikacje są darmowe a rejestracja pobranej mapy jest płatna (15-25 zł w zależności od wybranej mapy). W przypadku pobrania mapy i braku klucza aktywującego, mapa będzie poprawnie działać z tym, że co kilka sekund będzie pojawiał się "upierdliwy" komunikat o konieczności rejestracji mapy. Format mapy jest identyczny dla obydwóch aplikacji i składa się z trzech plików o rozszerzeniach *.kmp, *.klb, *.kmd.

Interfejs jest prosty i funkcjonalny - bardzo intuicyjny. Obie aplikacje działały poprawnie na telefonie LG 2 mini z Androidem 5.0.2. Producenci oprogramowania deklarują poprawną prace na Androidzie od wersji 2.2. co też sprawdziliśmy instalując "apkę" na leciwym Sony Ericsson Xperia X10. Wprawdzie widok 3D i funkcja "panoramy" miały duże problemy z poprawnym działaniem (ciągłe komunikaty o braku pamięci), ale pozostałe funkcje i mapa 2D działały poprawnie i stabilnie. Na szczęście nikt już nie używa takich zabytkowych telefonów :-)


SeeMAP ekran główny z mapą Compass - Beskid SądeckiKaMAP ekran główny z mapą Cartomedia - Beskid Sądeckimapy turystyczne do SeeMAP i KaMAP

Prócz oczywistych funkcji, takich jak:
- pokazywanie aktualnej pozycji na tle automatycznie ładujących się map
- widok 3D obrazujący nam rzeźbę terenu
- rejestrowanie śladu GPS w formacie GPX czy KLM
- dodawanie na trasie punktów użytkownika
- kompas
- funkcja komputera śladu (prędkość poruszania się, wysokość n.p.m., profil śladu ect.)

SeeMAP i KaMAP ma kilka ciekawych udogodnień. Jedną z nich jest funkcja "panoramy", która korzystając z GPS i czujników żyroskopowych w naszym telefonie, umożliwia nam wyświetlanie zmieniającej się wraz z ukierunkowaniem telefonu mapy 3D. Dział to w ten sposób, że trzymając telefon w danym kierunku (tak jakbyśmy strzelali fotkę krajobrazu) mapa 3D odzwierciedli nam "fotografowany" teren, pozwalając np. na identyfikację góry czy innego obiektu znajdującej się przed nami.


SeeMAP mapa turystyczna 3D Beskid SądeckiSeeMAP - samouczek podpowiada jak używać opcji PANORAMASeeMAP KaMAP - funkcja panoramy

Kolejną przydatną funkcją jest uruchomienie naszego smartfonowego aparatu z poziomu aplikacji - mamy ikonkę - klikamy i przełączamy się na robienie zdjęć. Po wyłączeniu aparatu, automatycznie powracamy do ekranu nawigacji.

SeeMAP i KaMAP to bardzo wdzięczne oprogramowanie, działające stabilnie na obecnych smartfonach i tabletach. Przejrzysty interfejs, personalizowane ustawienia, udostępnianie treści na FB i G+ dopełniają całości. Jedyną rzeczą do jakiej można się przyczepić to bliżej niezidentyfikowany format plików z mapami, który skazuje nas na użytkowanie map wyłącznie z aplikacjami SeeMAP i KaMAP. Często pisaliśmy, że najwygodniej zakupić u wydawców rastrową mapę cyfrową w formie skalibrowanego pliku *jpg lub *png (plik na PC) i jednym z darmowych programów skonwertować go na potrzebny dla danej aplikacji format. Niestety konwertery plików nie znają formatu SeeMAP i KaMAP. Oczywiście wprawne oko programisty rozpozna, kompilację plików, ale normalny użytkownik ma związane ręce.

Mapy (licencje) do SeeMAP i KaMAP można kupić min. w sklepach internetowych wydawnictw Compass oraz Cartomedia i Galileo.


niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram