Zapis przebiegu trasy, czyli o rejestratorach śladu GPS

Kilka podstawowych informacji na temat rejestratorów GPS, czyli urządzeń i aplikacji na telefon komórkowy, służących do zapisu przebytej trasy w formie śladu GPS. Możemy je podzielić na kilka rodzajów.


Rejestracja trasy rowerowej i zapis śladu GPS

Pierwszą grupę stanowią niezależne urządzenia, posiadające wbudowany odbiornik GPS/Glonass, własne wewnętrzne oprogramowanie do rejestracji śladu i bateryjne/akumulatorowe zasilanie. Zazwyczaj są miniaturowych rozmiarów, posiadają złącze USB do komunikacji z komputerem oraz do ładowania wewnętrznego akumulatora.

Są proste w obsłudze, ich użytkowanie sprowadza się przeważnie do uruchomienia zapisu i późniejszego zatrzymania. O trybie pracy urządzenia i o stanie baterii informują proste kontrolki, ewentualnie niewielki, monochromatyczny wyświetlacz.

Ich minimalistyczna i prosta budowa, brak zbędnych wodotrysków powodują, że czas ich działania na naładowanym akumulatorze, bądź wymiennej baterii jest wyjątkowo długi.

Niewielkie gabaryty (zbliżone bardziej do breloka na klucze) pozwalają upchnąć urządzenie nawet w najmniejszą kieszonkę kurtki, czy plecaka.


urządzenia do zapisu śladu GPS - GPS logger

Drugi rodzaj rejestratorów GPS stanowią wszelkiej maści urządzenia turystyczne i sportowe wyposażone w bardziej lub mniej rozbudowane funkcje nawigacyjne i treningowe. Do tej grupy zaliczymy liczniki rowerowe GPS (np. Garmin, Holux, Sigma, Mio.) oraz urządzenia do nawigacji turystycznej (Garmin, Magellan, TwoNav itp).

W tych urządzeniach funkcja rejestracji trasy i zapis jej w postaci śladu GPS występuje wraz z mnóstwem innych funkcji jakie posiadają te urządzenia.

Urządzenia z tej grupy mają już mocno rozbudowane oprogramowanie i czytelny wyświetlacz - często dotykowy. Ich oprogramowanie jest konfigurowalne, pozwala rejestrować i pokazywać w czasie rzeczywistym różnorodne parametry naszej wycieczki. Niektóre z nich posiadają bezprzewodowy interfejs ANT+ pozwalający podłączyć dodatkowe czujniki (pulsometr, czujnik kadencji itp) wtedy zmieniają sie w bezlitosne maszynki do zawodowego treningu. Są większe i cięższe od wcześniej opisywanych loggerów, posiadają też uchwyty rowerowe.


liczniki rowerowe i nawigacja turystyczna z funkcją zapisu śladu GPS

Ostatnią grupę stanowią programy do telefonów komórkowych wyposażonych w odbiorniki GPS. W tej grupie znajdują się zarówno proste programy do zapisu śladu wycieczki jak i potężne aplikacje z ogromną liczbą mniej lub bardziej przydatnych funkcji, w tym również integracja z portalami społecznościowymi.

Te proste programy nie potrzebują połączenia z internetem, wystarczy im włączony GPS, przez co nie narażają nas na dodatkowe opłaty za transmisję danych u naszego operatora telefonii komórkowej. Mają jednak zasadniczą wadę - bardzo krótki czas pracy spowodowany szybko wyczerpującą się baterią naszego telefonu z włączonym GPS'em. Poniżej kilka bezpłatnych i prostych oraz tych bardziej rozbudowanych programów na Androida z Google Play, które warto wypróbować.


aplikacje rowerowe dla Androida z funkcją loggera GPS

Rejestratory sprzętowe (czyli dwie pierwsze grupy) posiadają wbudowane mniej lub bardziej czułe odbiorniki GPS/Glonass i zintegrowane anteny, w większości wewnętrzne. Każde urządzenie jest tak dobre, jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego nie sugerujmy się danymi producenta, bo czuły układ GPS nie pomoże przy kiepskiej antenie i odwrotnie. Starajmy się wybierać produkt firmowy, a będzie większa szansa na dobre i stabilne łapanie fixa :-) (czyli sygnału GPS), choć zdarzają się (bardzo rzadko) kundle-noname, które potrafią zawstydzić kilkukrotnie droższe firmówki.

W przypadku trzeciej grupy, czyli rejestratorów programowych korzystających z odbiornika GPS w naszym telefonie, sprawność systemu zależy zarówno od aplikacji jak i od modelu telefonu. Tu nie ma żadnej reguły i wszystko zależy, czy para (aplikacja + telefon) się polubi, czy nie.


Loggery - rejestratory śladu GPS, bez względu do której grupy należą, zapisują przebieg naszej wycieczki w formie pliku - logu. Niektóre z tych urządzeń zapisują log w jednym z popularnych formatów (np. GPX; KLM; NMEA; PLT; TRK; TXT), inne wymagają (dołączonego) oprogramowania lub internetowej aplikacji do odczytu danych z rejestratora i eksportu do bardziej "zjadliwej" formy.

Jakie informacje możemy wydobyć z pliku, który jest zapisem przebytej trasy dowiemy się w kolejnym kazaniu "Co kryje ślad GPS".


niech moc będzie z wami:-) Laura

Przewodnik rowerowy

Przewodnik rowerowy - Beskid Sądecki i Sądecczyzna na Rowerze

Beskid Sądecki i Sądecczyzna na rowerze to propozycja książkowa naszego autorstwa skierowana do wszystkich miłośników kolarstwa górskiego.

Rowerem po górach - Facebook

Rowerem po górach - Instagram